MULTITUDE OF BLOGS None of the PDFs are my own productions. I've collected them from web (e-mule, avax, libreremo, socialist bros, cross-x, gigapedia..) What I did was thematizing. This blog's project is to create an e-library for a Heideggerian philosophy and Bourdieuan sociology Φ market-created inequalities must be overthrown in order to close knowledge gap. this is an uprising, do ya punk?

Sunday, February 24, 2008

Philippe Lacoue-Labarthe: Representation and the Loss of the Subject

MADE IN ISTANBULPhilippe Lacoue-Labarthe: Representation and the Loss of the Subject
(Perspectives in Continental Philosophy)
by John Martis

# Hardcover: 316 pages
# Publisher: Fordham University Press (November 1, 2005)

This is the first full-length book in English on the noted French philosopher Philippe Lacoue-Labarthe. Martis introduces the range of Lacoue-Labarthe’s thinking, demonstrating the systematic nature of his philosophical project. Focusing in particular on the dynamic of the loss of the subject and its possible post-deconstructive recovery, he places Lacoue-Labarthe’s achievements in the context of related philosophers, most importantly Nancy, Derrida, and Blanchot. John Martis, S.J. teaches at the United Faculty of Theology, Melbourne, Australia, as a member of Jesuit Theological College, where he is Professor of Philosophy and Academic Principal.

here is the book as I promised here.

Bonus Track: Sylvia Plath reads "November Graveyard"
http://www.divshare.com/download/3615344-e73

8 comments:

pürtelaş sk. #17 said...

merhaba
aslında üstteki üni.deki tkp eylemi yazısına comment bırakma isteği üzerine yazıyorum.çok eğlendim okurken.yalnız
şu okuma konusunda gerçekten bir şeyler okumamaları gerektiğini düşünüyorum kendilerinin.çünkü tekniklerinin keywordslerde takılı kaldıgını ve marx yorumlarının dahil k.manifesto odaklı oldugunu,onunda dilin güzelliğini dahi redderek tamamen oluşturulmuş yanlış algı üstüne kurulu oldugunu düşünüyorm.adamlar en başından alienated.
fransızca meselesinde-kemalistler değil mi bahsi geçen?şimdi emn olamadım-o dili de bildiklerini sanmıyorum hiç bir şekilde.karşılığı bu olmamalı gibi zaten.
son cümle ise çok başarılı.
iyi günler

renc-u-ana said...

eyvallah.

marx'ın tarihe verdigi jestin estetiki cemaat eksenli "constellation"ından yoksun, marx'ın metinlerini saran trajedi hissinden azade, marx'ın kant'la olan raksına gözleri kapali... ne anliyorlar ben de çok merak ediyorum.

alienation konusunda da; bence memlekette temel sorun "bu ülke"de olmanin bizim için bir fark yaratmadığını düşünmemiz. kapı gibi Varlığın Topolojisi var [demek istediğim 'belated modernity' değil 'self-belatedness' var]. dünyanın en zevzek çağdaşlaşma sürecini bu yüzden geçirip 10 sene sonra dünyanın en ebleh ve yavşak topluluğu olacağız hayırlısıysa.

fransızca meselesi de şöyle; şu anda marksist dantel geçinen dayılar (kadın olanları bile 'dayı') frankofon bir nesil. ki çevirilere bakarsanız ekseriyetle fransız düşüncesi.

daha millet bachelard, canguilhem, pierre duhem okumadan/ duymadan/ bilmeden/ okuma ihtiyacı duymadan Foucault'cu oluyor. bir de son bomba Deleuze. spinoza'yla yatıp kalkıyoruz (ulan 1i de anlasa da spinoza üzerine bir şey yazsa, gavurlar da vay adam biliyor desin dişimi kırıcam. entellektüel sermayesi çeviriyi geçmeyen bir amale topluluğu ) deleuze le 1laıp veremediğim yok.

ama bu ebleh modernleşmemiz, aydınlanmanın tüm soruşturmalarından bihaber bizi post-modern yaptı. bu anlamda bizim tkp'lilerin tarihöncesi bir marksizme sarılmasıyla, akp'nin neo-libereal goygoyculuğu ve çarşamba muhitinin antika sofuluğu arasında hiçbir fark yok

öfff ya
sağolun

Prabhsharanbir Singh said...

Can you please upload Jean Luc Nancy's
Dis-Enclosure- DEconstruction of christianity.

Thanks

renc-u-ana said...

I don't have that book neither my university library. (that's a shame) but instead I've pdfs of:

a finite thinking (yesss! 350pages)
inoperative community
experience of freedom

they are ready, if any of them are useful, I can post beforehand

Prabhsharanbir Singh said...

I already have these except finite thinking. thanks for your support.

Actually there is something really significant and crucial about this book. This book is not available on Amazon, neither on chapters. It is not there in the major university libraries. Not even in UC Berkeley.
It cannot be accidental. A philosopher like Nancy and a book like Deconstruction of Christianity should be there in every library.
But I am unable to understand this.
WE should search for this book as soon as possible.

Prabhsharanbir Singh said...

it would be very nice of you if you upload Finite Thinking. All the other books I already have.

Actually, there is something very crucial and significant about Deconstruction of Christianity.
It seems that this book is under unofficial ban. It is not available on Amazon, which is simply unthinkable. Even other major distriutors of books on the net dont have this book.

Even University of Berkeley library dont have it. All the other major libraries in U.S. dont own this book. I have recently read transcript of a roundtable discussion with Nancy about this topic. It is very crucial for people like us.]

So, please try to find it and upload as soon as possible.
I am also trying my best.

renc-u-ana said...

he presented this book in european graduate school for 2hours here it is http://www.youtube.com/results?search_query=jean-luc+nancy&search_type=

I'll try to find out, but I don't premise

take care = denken!

Prabhsharanbir Singh said...

Hi,

Still waiting for finite thinking by Nancy to come on your blog.

Thanks